Aktualności

SHOTEI Kata


Hanshi Jan Dyduch

Ogólnopolskie Seminarium OYAMA PFK, Turek 2023

Foto Radosław Dyduch

KATA, czyli formy, to charakterystyczny dla dalekowschodnich sztuk walki pierwotny system przekazu wiedzy i umiejętności. Zostały stworzone przez wielkich mistrzów – twórców różnych stylów karate i są integralną częścią tradycji naszej sztuki walki. Autorem SHOTEI jest Soshu Shigeru Oyama 10 dan.

W stylu OYAMA jest to wewnętrzne kata z użyciem technik uderzenia podstawą dłoni Shotei-Uchi. Nawiązuje do klasycznych form stylu Goju-Ryu, opartych na pozycji Sanchin-Dachi i siłowym oddychaniu Ibuki.

Schemat formy* ma wyłącznie charakter pomocniczy, gdyż jest jedynie instrukcją planowanych ruchów na początkowym etapie uczenia się kata.

Opanowanie schematu, poprawność techniki, zrozumienie formy i poszczególnych jej sekwencji oraz praktycznego jej przećwiczenia w ramach Bunkai**, podobnie jak nauczenie się prawidłowego tempa, rytmu czy sposobu oddychania, wymaga przewodnictwa kompetentnego mistrza i instruktora karate. Nie zastąpią tego żadne nagrania czy szczegółowe podręczniki.

Kolejne etapy praktykowania kata, to przede wszystkim indywidualne, żmudne i zaangażowane treningi doskonalenia jego składowych elementów.

 

Schemat SHOTEI do pobrania w PDF

* Schemat SHOTEI pochodzi z opracowania pt. „Mistrzowskie Kata OYAMA IKF”, autorstwa Hanshi Jan Dyducha 8 dan, które będzie wydane z okazji 30 lecia Krakowskiego Klubu OYAMA (1993-2023).

** Bunkai (jap) – to analiza kata i ćwiczenie konkretnych aplikacji z partnerem.