Aktualności
XIV Wizyta Soshu Oyamy w Polsce
Legendarny Mistrz uczył i egzaminował w KrakowieUczestnicy egzaminu w Krakowie. Foto: Radosław Dyduch


W tych dniach, na zaproszenie OYAMA Polskiej Federacji Karate, przebywał w Krakowie Wielki Mistrz Shigeru Oyama 10 Dan z małżonka Patrycją. W ramach XIV Międzynarodowego Mityngu Sportowo-Szkoleniowego OYAMA IKF, Soshu przeprowadził seminarium i dwudniowy egzamin mistrzowski, z udziałem blisko 300 instruktorów oraz zawodników z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Estonii, USA, Niemiec, Irlandii, Azerbejdżanu i Iranu. Mityng OYAMA IKF został zorganizowany przy finansowym wsparciu Gminy Miejskiej Kraków.Soshu Shigeru Oyama i Shihan Hossein Moghadasi z Iranu. Foto: Radosław Dyduch
 


W czasie zjazdu, odbyła się także narada przedstawicieli krajowych i branżowych OYAMA IKF, której przewodniczył Hanshi Jan Dyduch 8 dan. W jej trakcie, omówiono zasady oraz kalendarz imprez sportowych i szkoleniowych na arenie międzynarodowej w latach 2011- 2013 roku. W naradzie wzięli także udział polscy członkowie władz OYAMA IKF: Shihan Andrzej Pierzchała 5 dan i Shihan Paweł Pajdak 5 dan.
 Soshu Oyama i Sensei Piotr Koch. Foto: Radosław Dyduch 


5 czerwca br, w hali sportowej Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Krakowie-Nowej Hucie, w ramach seminarium szkoleniowego, Soshu Oyama przeprowadził niezapomniany trening poświęcony mistrzowskiemu kata- Seienchin. Wielki Mistrz uwzględnił w nim aplikacje charakterystyczne dla okresu powstania i ewolucji tej klasycznej formy.
 


Soshu Oyama i Sensei Andrzej Tomiałowicz. Foto: Radosław Dyduch
 


Wielki Mistrz z dużą energią  i cierpliwością, przez blisko dwie godziny, uczył, wyjaśniał szczegóły i poprawiał dostrzegane błędy. Oprócz kandydatów do udziału w egzaminie mistrzowskim, w nauce Seienchin, wzięła także udział liczna grupa instruktorów i zawodników Oyama Karate. Tłumaczył Shihan Józef Pietras 5 dan.


 

Soshu Oyama w trakcie nauki Seienchin. Foto: Radosław Dyduch 

Po półgodzinnej przerwie, rozpoczął się dwudniowy egzamin na stopnie mistrzowskie dan, któremu przewodniczył Soshu Shigeru Oyama 10 dan. W sobotę wieczorem, test techniczny zdawali kandydaci powyżej 35 roku życia.
 Sensei Igor Gubaydulin 4 dan z Rosji. Foto: Radosław Dyduch 

W niedzielę do południa, egzaminowane były osoby do 35 lat. W obydwu grupach, testy techniczne, obejmowały prezentację wszystkich technik, kombinacji, kihon-kata, zaawansowanych kata oraz układów formalnych z użyciem broni: Bo,Tonfy i Sai.
 Sensei Iweta Czech 2 dan (Irlandia) Foto: Radosław Dyduch
 

6 czerwca br., w czasie ceremonii otwarcia popołudniowego egzaminu kumite, twórca stylu Oyama, wręczył Hanshi Janowi Dyduchowi pas na stopień mistrzowski 8 dan, a Pawłowi Pajdakowi (Sosnowiec) i Witoldowi Choińskiemu (Białystok) certyfikaty na stopnie mistrzowskie 5 dan z prawem używania tytułu Shihan. Serdecznie gratulujemy, OSU!

 Soshu Oyama wręcza pas Hanshi Dyduchowi. Foto: Radosław Dyduch
 

W imieniu nagrodzonych, Jan Dyduch wyraził wdzięczność Wielkiemu Mistrzowi za te wysokie nominacje, podkreślając równocześnie wielki wkład pracy Shihan Pajdaka i Shihan Choińskiego w rozwój Oyama karate w Polsce, nie tylko w ciągu ostatnich 6 lat.

Zwracając się do wszystkich zebranych, podziękował za okazywane zaufanie, wsparcie i codzienną odpowiedzialną pracę na rzecz rozwoju Oyama Karate w Polsce. „To dzięki Wam i efektom Waszej pracy zostaliśmy uhonorowani tymi wysokimi stopniami” powiedział Jan Dyduch. Z kolei Shihan Andrzej Pierzchała 5 dan, w imieniu zebranych, podziękował Hanshi Dyduchowi za wieloletnie owocne kierowanie OYAMA PFK oraz za przygotowanie kandydatów do egzaminu. Serdecznie pogratulował także awansu nowym Shihan. OSU !
 

 

Sensei Dorota Iwan 2 dan w walce z Sensei Pauliną Zygułą 1 dan. Foto: Radosław Dyduch
 


W czasie części praktycznej- kumite, kandydaci do stopni mistrzowskich, w szczególności do 1 dana, stoczyli po 15 walk ze stale zmieniającymi się przeciwnikami. Jak zwykle, były to pojedynki twarde, zmuszające zdających do bardzo dużego wysiłku i pokonania swoich słabości. Wielki Mistrz wysoko ocenił poziom zdających i dodał, że oficjalna lista osób, które zdały test w I terminie zostanie ogłoszona przez Hanshi Jana Dyducha.
 


Egzamin techniczny od drugiej strony... Foto: Radosław Dyduch
 

Na zakończenie długiego i męczącego egzaminu, w obecności wszystkich zgromadzonych, Soshu pogratulował Sensei Romanowi Oraczko 2 dan z Krakowa bardzo dobrego występu na Mistrzostwach Świata Point and K.O. w Japonii i z nieukrywanym zadowoleniem opuścił halę.   

W godzinach wieczornych, w Restauracji „Santorini” odbyło się uroczyste przyjęcie –  Sayonara Party z udziałem ok.280 osób- uczestników egzaminu, ich bliskich, szefów ośrodków Oyama karate w Polsce i licznie zaproszonych gości z kraju i zagranicy.
 

 
Państwo Oyama i Radosław Dyduch w roli tłumacza. Foto: Joanna Dyduch
 

W części oficjalnej, Hanshi Jan Dyduch serdecznie podziękował Wielkiemu Mistrzowi i jego małżonce Patrycji za przybycie do Polski. Państwo Oyama otrzymali kwiaty i liczne upominki.

Imprezę zaszczyciła swoją  obecnością również Pani Barbara Mikołajczyk- dyrektor Wydziału Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, która otrzymała gromkie brawa i liczne podziękowania za przybycie oraz finansowe wsparcie mityngu przez Gminę Miejską Kraków.
 Sensei Valery Savitsky 3 dan, gospodarz Mistrzostw Europy OYAMA IKF Estonia’2011. Foto: Joanna Dyduch
 

W czasie uroczystości, Wielki Mistrz wręczył licencje OYAMA IKF obecnym reprezentantom krajowym oraz branżowym z Niemiec, Białorusi oraz Ukrainy. Z jego rąk, sympatyczny Azer-Sensei Iskander Gasratov otrzymał mistrzowski pas na 2 dan. W imieniu gospodarzy, Hanshi Dyduch uhonorował gości zagranicznych dyplomami uczestnictwa w seminarium oraz licznymi upominkami.Sensei Igor Yurkevich 2 dan z Białorusi. Foto: Joanna Dyduch
 

Podobnie jak poprzednio, Soshu Oyama był gościem Hotelu „Santorini”, w którym wysoko ceni znakomitą kuchnię i rodzinną atmosferę. W wolnych chwilach, goście zagraniczni zwiedzali zabytki Krakowa oraz Kopalnię Soli w Wieliczce, pod opieką niestrudzonego Sensei Roberta Bretnera  4 dan. OSU ! 


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM SEMINARIUM

ZA AKTYWNY UDZIAŁ  I OWOCNĄ WSPÓŁPRACĘ.

GRATULUJEMY NADANYCH STOPNI MISTRZOWSKICH

OSU ! 


Galeria zdjęć:


Wyniki egzaminu